Шкідники полуниці

У міському ритмі часу ми не завжди встигаємо зупинитися і спостерігати за тим, що відбувається навколо. Адже нас оточує стільки цікавого. Cонце, небо, рослини – це лише мала частина того, що можна побачити неозброєним поглядом. Макросвіт - зірки, всесвіти, галактики та мікросвіт - маленькі всесвіти, які можна побачити лише за допомогою мікроскопа.
Якщо придивитися, легко помітити безліч комах, які мають своє життя, свої міста. Деякі з них приносять користь. Наприклад - бджоли, дають нам можливість насолоджуватися смаком полуниці, опиляючи квіти. Адже тільки запилення приносить плоди. Але полуниця має і ворогів. Маленькі комахи, які використовують ресурси рослини для харчування, тим самим завдаючи йому шкоди. Ось тільки деякі з тих, які можуть перешкодити вам насолоджуватися садівництвом.

Tarsonemus fragariae - суничний кліщ

Tarsonemus fragariae

Один із найнебезпечніших шкідників садової суниці. Ця комаха має довгасто-овальну форму тіла, прозорий має невеликі розміри (самка до 0,2 мм, самець в 1-1,5 рази дрібніший) і невидимий неозброєним оком, згодом набуває жовтого забарвлення. Живиться кліщ соком молодого листя, останні зморщуються, набуваючи жовтувато маслянистого відтінку і зазвичай відмирають, ягоди ураженої рослини - дуже дрібні. У період зимівлі самки живуть біля основи черенків листка. Навесні, коли листя починає рости, а температура повітря піднімається вище 13 ° С, вони відкладають яйця в листочки, які ще не розвернулися, і висмоктують з них клітинний сік. Сильно вражені кущі суниці неминуче гинуть. Чисельність суничних кліщів збільшується до початку літа і досягає максимуму до серпня. Ці шкідники розселяються по всій плантації. Дають 4-5 поколінь. Суничний кліщ вологолюбний, особливо сильно розмножується в районах із вологою теплою погодою. Його шкідливість зростає у міру зміни клімату з сухого та жаркого у південній зоні на вологий та теплий у середній та більш північній зоні. Повсюдно шкодить при вирощуванні суниці у теплицях.

На відео, ви можете побачити молоде потомство суничного кліща.

Методів боротьби із суничним кліщем існує багато, від органічних, таких як термічна обробка у гарячій воді, до хімічних – колоїдної сіркою або карбофосом. Але ці методи лише частково знищують колонію.

Найдієвіший метод - використання для закладки плантацій тільки оздоровленого посадкового матеріалу суниці та якісного не зараженого ґрунту. З посадковим матеріалом проблем менше – знайти перевіреного постачальника, який забезпечить чистою розсадою, та справа у капелюсі. З ґрунтом складніше, адже для того, щоб вивести популяцію з усієї ділянки, вам знадобиться серйозна хімічна обробка. І що тут говорити про органічному продукті. До того ж, гарантій мало, адже ви не зможете захистити ділянку локально від заселення нової міграції.
Є тільки одне рішення використовувати для розсади горщики. Це дозволить сегментувати плантацію і контролювати якість грунту. І жодної хімічної обробки.

Tetranychus urticae - звичайний павутинний кліщ

Tetranychus urticae

Маленькі (0,3-0,6 міліметра) з округлим тілом, вкритим рідкісними, проте досить помітними (під збільшенням) щетинками. Самки трохи більші - до 1 міліметру. Всі види, якоюсь мірою, обплітають уражені ділянки рослини ледь помітною павутинкою, за що вони і отримали своє найменування. Павутинні кліщі живуть колоніями. Селиться кліщ на нижній стороні розвиненого листя, під грудочками ґрунту, під опалими листками, у віконних рамах. Кожна колонія може містити сотні індивідуумів. Перші ознаки ураження з'являються на верхній стороні заселених пластинок у вигляді дрібних світлих крапок. Навесні спочатку розвиваються на бур'янах, потім перебираються на суницю. Спалах чисельності шкідника посідає другу половину періоду плодоношення.

Розвиток одного покоління кліща протікає протягом 12-23 діб, залежно від температури та вологості. Оптимальні умови - в районі 27 ° С та низька відносна вологість повітря. Дорослі самки живуть 2-4 тижні. і можуть за цей час відкласти кілька сотень яєць. Яйця зріють приблизно 3 дні. І здатні зберігатися живими до 5 років у ґрунті. Боротьба з цими паразитами може мати дуже затяжний характер, якщо не використовувати хімічні засоби, здатні діяти на яйця.

На відео ви можете побачити дорослих особин павутинного кліща.

Thrips tabaci - трипс табачний

Thrips tabaci

Багатоядний шкідник поширений повсюдно. Пошкоджує різні культури у відкритому та захищеному ґрунті. Забарвлення тіла різниця - від світло-жовтого до коричневого; вусики - 7-ми часткові; крила вузькі, бахромчасті, злегка затемнені, з двома поздовжніми жилками, довжина 0,7-1 мм. Личинка пофарбована у світліші тони. Зимують під рослинними залишками або в ґрунті на глибині 5-7 см. Навесні додаткове харчування трипси проходять на квітучих бур'янах, після чого заселяють тютюнові культури. Після парування самка відкладає по одному або кілька яєць у проколи на листі, найчастіше поблизу жилок. Плодючість шкідника становить 70-100 яєць. Ембріональний період не перевищує 5 днів. Личинки, що відродилися, харчуються групами на нижній стороні листя. Через 8-10 днів личинки йдуть у ґрунт на глибину до 15 см, де розвивається пронімфа. За тиждень знову з'являються імаго. Для розвитку одного покоління шкідникові потрібно 15-30 днів. Усього за вегетаційний період трипси розвиваються у трьох-п'яти поколіннях.
Заходи боротьби – хімічні – обприскування препаратами нурел Д, шарпей, карате, актеллік, золон – обприскування в період до цвітіння або після збирання врожаю.

На відео, ви можете побачити дорослих особин та личинки трипсу.

І це не повний перелік.

Є ще сунична нематода (Aphelenchoides Fragariae), бронзовка волохата або (укр. - оленка волохата, лат.- Tropinota hirta), малинно-суничний довгоносик (Anthonomus Rubi), суничний листоїд (Galerucella Tenella), майський  жук (Melolontha melolontha), медведка звичайна ( Gryllotalpa gryllotalpa) та багато інших.

Найефективніший та найорганічніший метод боротьби з цими шкідниками:

  • Використовувати чисту, незаражену розсаду від перевірених виробників
  • Використовувати чистий, якісний ґрунт чи кокосові мати, від перевірених виробників
  • Контроль води
  • Вирощувати ягоди ув закритому грунті (горщиках)
  • Використовувати спеціально розроблену конструкцію, в якій розсада розташовується вище ґрунту та сигментована, що дозволяє уникнути появи та розмноження шкідників.

straw2
Все це у нас є 🙂

Ми хочемо, щоб вирощування полуниці приносило вам насолоду та радість.
Плоди були соковитими та чистими від хімії та інших шкідливих складових, і містили лише корисні речовини та вітаміни.

Почніть прямо зараз

Comments are closed.